Kursy walut NBP

Tabela aktualnych średnich kursów walut NBP

Kursy walut NBP to podstawa przy ustalaniu cen tuczników i warchlaków w Polsce. Ma to związek z tym, że istotne dla naszego rynku mają notowania trzody chlewnej w Unii Europejskiej. Najważniejsze Europejskie notowania są w Niemczech i Danii. W większości ubojni w Polsce cena ustalana jest w oparciu o notowania zagraniczne, a kursy walut NBP są niezbędne do ich przeliczenia na złotówki.

Na tej stronie publikujemy wszystkie notowania średnich kursów walut NBP. Do celów poglądowych, na każdej stronie znajdują się kursy najważniejszych walut w branży trzodowej. Dolar amerykański ma znaczenie przy transakcjach międzynarodowych. Euro jest istotne dla Unii Europejskiej i całej Europy. Korona duńska jest istotna przede wszystkim przy imporcie warchlaków.

Póki co, Polska pozostaje poza Strefą Euro wobec czego nasz handel międzynarodowy podlega częstym wahaniom kursowym. Wahania kursowe tymczasem zaburzają planowanie biznesu w średnim i długim terminie. Korona duńska jest ściśle powiązana z Euro i nie podlega większym wahaniom. Dla nas zatem najistotniejsze znaczenie ma kurs Euro i to właśnie ten kurs należy śledzić na bieżąco. Ze względów politycznych nie ma co liczyć na to, że w najbliższych latach Polska wstąpi do Strefy Euro. Tymczasem to hodowcy są przede wszystkim narażeni na zmiany kursów walut, ponieważ cykl produkcji trwa kilka miesięcy. Dla kursów walut to bardzo długi okres.