Notowanie tuczników duńskich Danish Crown

Notowanie tuczników duńskich archiwum: 2020 – 20192018 – 2017 – 2016 – 2015 – 2014 – 2013 2012 – 2011 2010 – 200920082007 – 2006 – 2005 – 2004 – 2003 – 2002 – 20012000

Notowanie tuczników duńskich.

Duńska spółka Danish Crown jest największym duńskim przetwórcą mięsa. Ze względu na swoją dominującą pozycję w praktyce dyktuje ona cenę. Notowanie tuczników duńskich jest więc w rzeczywistości ceną ustaloną przez Danish Crown.

Danish Crown AmbA jest duńską firmą przetwórstwa spożywczego głównie mięsa wieprzowego i wołowego. Jest to największy europejski producent wieprzowiny. Poprzez swoje spółki zależne znana jest też jako Danish Crown Group, która zajmuje się także wieloma innymi produktami spożywczymi. Jest to spółka będąca największym europejskim przetwórcą wieprzowiny i największym duńskim przetwórcą wołowiny. Jest też największym pojedynczym eksporterem produktów rolnych. Początkowo Danish Crown było spółdzielnią rolniczą jednak 13 października 2010 jej członkowie głosowali za przekształceniem jej w spółkę akcyjną.

Dlaczego cena tuczników duńskich odbiega od cen niemieckich?

W związku z tym, że do 2010 roku Danish Crown była spółdzielnią, w dalszym ciągu dostawcy mają udziały w przedsiębiorstwie. Sprzedają oni po cenie niższej od rynkowej (przede wszystkim niższej od ceny w innych krajach), ale otrzymują udział w zysku przedsiębiorstwa.

Ostatecznie bezpośrednie przeliczenie ceny nie ma dla naszego rynku znaczenia o tyle, że kontrahenci nie odnoszą do niego. Cena ta nie jest wyznacznikiem kontraktów na transakcje obrotu tucznikiem i mięsem. Mimo wszystko zarówno w skupie tuczników, jak i w kontraktach sprzedaży mięsa stosowane są notowania tuczników niemieckich VEZG.

Dodatkowa zmienna w cenach duńskich.

Kolejnym argumentem przeciw powszechniejszemu stosowaniu ceny tuczników duńskich do kontraktów handlowych jest ryzyko walutowe. Dania jest jednym z krajów Unii Europejskiej poza Strefą Euro. W dalszym ciągu posługują się własną walutą – koroną duńską (DKK). Korona duńska jest względnie stabilna, w szczególności w odniesieniu do Euro, ale mimo wszystko stanowi dodatkowy czynnik zmienności ceny.

Jakie znaczenie ma notowanie tuczników duńskich?

Na rynku europejskim królują notowania cen niemieckich tuczników i raczej się to nie zmieni w najbliższym czasie. Generalnie kierunek zmian cen tuczników duńskich jest taki sam jak w pozostałych krajach, w szczególności w odniesieniu do cen niemieckich. Obserwacja notowania Danish Crown potwierdza trend cen tuczników na rynku europejskim, ewentualnie pokazuje czego możemy się wkrótce spodziewać także w Polsce. Duńczycy zmieniają swoje ceny o tę samą wartość co i Niemcy.

Aby wspomóc możliwość analizy trendów cenowych na naszej stronie umieszczone będą dane historyczne dotyczące notowań tuczników duńskich. Obserwacja notowań na przestrzeni wielu lat pozwala na zauważenie cykli na rynku trzody chlewnej i możliwość wyciągania wniosków i przewidywania kolejnych świńskich górek i dołków. Dla ułatwienia poza danymi ujętymi w tabelach, są także prezentowane na wykresach.