Notowanie tuczników niemieckich VEZG (tzw. ZMP, Duża Giełda).

Notowanie tuczników niemieckich VEZG – Archiwum: 20202019 – 2018 – 2017 – 2016 – 2015 – 2014 – 2013 – 2012 – 2011 – 2010 – 2009

Notowanie tuczników – historia ZMP.

Jednym z najpopularniejszych notowań tuczników w Niemczech jest notowanie ZMP. Jest to skrót od ZMP Zentrale Markt- und Preisinformationen GmbH czyli Centralna Informacja Rynkowa i Cenowa. Ustalała ona ceny dla niemieckiego rynku tuczników. Z czasem przyjęło się, że cena ta została zastosowana w kontraktach na tuczniki, a także na mięso. Ceny były publikowane w każdy piątek i obowiązywały na kolejny tydzień o ile nie wypadały w tym czasie dni wolne bądź świąteczne.

Piątkowe notowania powodowały liczne problemy ze względu na to, że na koniec tygodnia nigdy nie było wiadomo jak rozpocznie się kolejny tydzień. Zakłady mięsne do ostatniej chwili nie wiedziały czy będą w stanie rozpocząć ubojowy tydzień z wystarczającą liczbą tuczników. Hodowcy tymczasem nie wiedzieli czy będą chcieli oddać tuczniki. Powodowało to liczne napięcia i stres w weekend.

Zmiana – zamiast notowań ZMP, notowanie tuczników niemieckich VEZG.

Od 2011 notowania tuczników niemieckich zostały zdecentralizowane. Ceny własnych notowań zaczęło prowadzić kilka innych firm. Największą popularność zdobyło VEZG – Vereinigung der Erzeugergemeinschaften für Vieh und Fleisch – Zrzeszenie Stowarzyszeń Producentów Zwierząt Gospodarskich i Mięsa.

Z czasem przyjęło się, że notowania VEZG zastąpiły notowania ZMP, zarówno przy kontraktach na tucznika jak i przy kontraktach na mięso. Powszechnie notowania nazywa się także Duża Giełda, ze względu na ilość sprzedawanych na niej tuczników.

Zmiana dnia publikacji notowań.

Najważniejszą zmianą jaką wprowadzono jest ustalanie ceny w środę. Początkowo przyjmowało się, że cena obowiązuje na kolejny tydzień. Z czasem jednak cena zaczęła obowiązywać od czwartku bieżącego tygodnia do środy kolejnego tygodnia. To dużo lepsze rozwiązanie niż notowania piątkowe. Zakłady mięsne największe zakupy robią na początku tygodnia, a skoro cena ustalona jest wcześniej, nie ma problemu z cenami negocjowanymi z hodowcami. Spory zapas tuczników pozwala na realizację większości uboju do środy, a ewentualne braki występują na końcu tygodnia.

Dzisiaj notowanie tuczników niemieckich VEZG ma odniesienie także dla polskich zakładów mięsnych, które ustalają swoje ceny skupu, a także ceny transakcyjne mięsa. Jest to podstawa ustalania cen dla całego polskiego przemysłu mięsnego.

Archiwum notowań tuczników.

Mimo niewielkich zmian notowanie tuczników niemieckich VEZG może poszczycić się całkiem długą historią, która pozwala na prognozowanie cen w okresie rocznym z uwzględnieniem wahań sezonowych. Już wstępna analiza wykresu pozwala je zauważyć i wyciągać wnioski. Jest to bardzo pomocne przy planowaniu produkcji trzody chlewnej – przy zakupie materiału hodowlanego jak i planowaniu sprzedaży tuczników. Jest to ważne ze względu na stosunkowo długi okres produkcji trzody.