Niskie ceny tuczników w 2018?

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej przewiduje, że 2018r. może być gorszy niż 2017r.

Skąd taka czarna wizja?

Na cenę tuczników w Polsce wpływa przede wszystkim sezonowość produkcji, stan pogłowia świń w EU oraz sytuacja na rynkach światowych.

Producenci zachęceni dobrą koniunkturą w 2016r. zwiększali możliwości produkcyjne. Zgodnie z danymi Eurostatu pogłowie świń wzrosło o 1% w stosunku do 2016r. Taki sam wzrost odnotowano w stadzie loch. Oznacza to w 2018r. znaczny wzrost ubijanych tuczników w 2018 roku.

Ceny tuczników obecnie.

Cena tucznika w Niemczech kształtuje się obecnie na poziomie 1,50 EUR za kg, natomiast w Stanach Zjednoczonych żywiec jest tańszy aż o 0,20 EUR i wynosi 1,30 EUR za kg. Ta różnica w cenie powoduje, że wieprzowina z Unii Europejskiej jest coraz mniej konkurencyjna na światowych rynkach. Do dużego spadku cen w Europie przyczynia się również mniejsze zapotrzebowanie, przy jednoczesnej odbudowie pogłowia w Chinach.

Niestety wizja ta może być prawdziwa i po udanym końcu roku 2016 i pierwszej połowie 2017 roku, kiedy utrzymywały się wysokie ceny tuczników nadchodzą ciężkie czasy. Producenci trzody chlewnej powinni nastawić się na niskie ceny tuczników w najbliższych miesiącach, a może nawet w całym przyszłym roku nie ma co liczyć na wysokie zyski.

I co dalej?

Należy sobie uświadomić, że producenci trzody mają znikomy wpływ na ceny tuczników. Aby osiągnąć odpowiedni zarobek na sprzedaży tuczników, powinni skupić się na tym, na co mają wpływ czyli kontroli kosztów produkcji.

Rynek mięsa i tuczników to bardzo złożony mechanizm i nie można oczekiwać na to, że uda się na niego wpłynąć. Wpływ mamy natomiast na koszt zakupu zwierząt hodowlanych, żywienie, koszt obsługi weterynaryjnej. Im niższe koszty uda się utrzymać, tym większa szansa na uniknięcie strat i możliwość osiągnięcia zysku.

Źródło: http://www.kzp-ptch.pl


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *