ASF w odwrocie?

Miesiąc bez ASF.

Ostatnie ognisko ASF w Polsce u świń zanotowano 10 października 2017r. Nadal odnotowywane są kolejne przypadki pomoru wśród dzików. Działania organów weterynaryjnych przynoszą więc oczekiwane efekty. Większa się też świadomość rolników w kwestii bioasekuracji, hodowli, identyfikacji zwierząt, pozyskiwania i przechowywania karmy. Wszystkie te czynniki powodują, że od ponad miesiąca hodowcy trzody chlewnej widzą więc światełko w tunelu.

Dziczy problem.

Kwestią nadal nierozwiązaną jest nadmiernie rozrośnięta populacja dzików. Dane ministerialne wskazują jednoznacznie, że wraz z końcem listopada powinna ona osiągnąć żądaną wielkość 0,1 sztuki na kilometr kwadratowy. Informacje uzyskiwane i przekazywane przez rolników wskazują jednak na możliwe błędy w inwentaryzacji gdyż nie odnotowano znaczącego spadku szkód łowieckich. W sierpniu dokonano zmiany okresów polowań na dziki i zezwolono na całoroczny odstrzał we wszystkich grupach płciowych i wiekowych. To posunięcie ministra środowiska może w kolejnym roku spowodować znaczące ograniczenie liczebności tego gatunku.

Redukcja populacji dzików w Niemczech.

Niemiecki minister rolnictwa podjął decyzję o znaczącej redukcji stada dzików. Zaapelowano do myśliwych, rolników i pracowników sektora ochrony środowiska o intensyfikację odstrzałów w celu zmniejszenia ryzyka wybuchu epidemii ASF. Odstrzał ma być zwiększony o 20% w stosunku do lat poprzednich. Wypłacane będą specjalne premie dla myśliwych, polowania będą organizowane nawet w parkach narodowych i obszarach chronionych.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *