Całkowita depopulacja dzików na terenie Polski – nowa broń w walce z ASF.

Za nami niemal 4 lata afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. W tym czasie choroba ta zdziesiątkowała stada świń we wschodnich regionach kraju. Na Podlasiu większość producentów trzody chlewnej postanowiła zlikwidować swoją hodowlę. Znaczna część z nich potraciła dorobek życia. Ofiarami pomoru padają również dziki, które są odpowiedzialne za podtrzymywanie wirusa w środowiskach leśnych, na polach, łąkach. Hodowcy pojawiający się w tych miejscach często nieświadomie przenoszą wirus do budynków inwentarskich, w którym przebywa trzoda chlewna. W populacji dzików choroba szerzy się stosunkowo wolno, ale konsekwentnie, z szybkością około 1-2 km/miesiąc, zajmując coraz większy obszar naszego terytorium. Dziki stanowią zatem najważniejszy rezerwuar oraz skuteczny wektor w szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń. Dlatego uważa się, że jedynym możliwym wyjściem z zaistniałej sytuacji może okazać się całkowita depopulacja dzików. Do tego właśnie wniosku doszła Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Całkowita depopulacja dzików.

Zarząd KRIR 24 listopada br. zwrócił się do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie pilnych działań mających na celu całkowitą depopulację dzików do poziomu 0,1 szt./km² na terenie całego kraju. Głównym impulsem do zrobienia tego kroku było znalezienie zakażonych dzików w gminie Izabelin k. Warszawy. Przekroczenie przez wirus ASF linii Wisły jest sygnałem, że epidemia zbliża się do obszarów, gdzie usytuowane są duże, przemysłowe hodowle świń. Ponadto sugeruje się aby natychmiastowy odstrzał dzików został przeprowadzony przez zaangażowane w akcje wojsko.

Produkcja trzody chlewnej w Polsce jest poważnie zagrożona.

Choroby najbardziej obawiają się producenci z Wielkopolski, gdzie utrzymuje się 35,7% pogłowia świń hodowanych oraz z województwa kujawsko-pomorskiego zajmującego drugie miejsc w tym rankingu (12%). Jeśli epidemia ASF po przekroczeniu Wisły dotrze w te rejony, hodowla świń w Polsce może przestać istnieć. Krajowa Rada Izb Rolniczych sygnalizuje również, że dalsze szerzenie się afrykańskiego pomoru świń zagraża gospodarce narodowej (przetwórstwu, handlu, miejscom pracy).


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *