Żołnierze-myśliwi do walki z dzikami.

Czy polscy żołnierze-myśliwi w ramach przysługującego im urlopu okolicznościowego, wykorzystując prywatną broń i amunicję będą strzelać do dzików? Ministerstwo Obrony Narodowej wystosowało do jednostek wojskowych pismo w celu sprawdzenia jakimi możliwościami “mobilizacyjnymi” do walki z dzikami dysponuje polska armia.

Czy tylko myśliwi?

Wydaje się być dobrym pomysłem wykorzystanie służb mundurowych do walki z ASF, ale czy koniecznie muszą to być jednocześnie myśliwi.

W ramach wykonywanych obowiązków służbowych na terenie Republiki Czeskiej kilka tygodni temu powołano do działania specjalnie przeszkoloną grupę myśliwych. Akcję redukcji dzika na terenach zagrożonych poprzedzono wyborem odpowiedniej broni i amunicji, a także szkoleniem prowadzonym przez służby weterynaryjne oraz myśliwych. Podczas kilku pierwszych nocy Czechom udało się ustrzelić 11 dzików.

Rolnicze związki za redukcją pogłowia dzików.

Pomysł wykorzystania wojska do redukcji pogłowia dzika popiera przewodniczący rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski. Proponuje także wykorzystać noktowizory, termowizję, drony i małe statki powietrzne w celu bardziej precyzyjnej lokalizacji mateczników zwierząt. Domaga się wykorzystania wszelkich służb mundurowych, łącznie ze strażą pożarną. Związki podczas zapowiedzianego na grudzień protestu w Warszawie utworzą zielone miasteczko. Będą się domagały natychmiastowej dymisji ministrów środowiska i rolnictwa, jako najbardziej odpowiedzialnych za zaistniałą sytuację.

Będą kolejne przypadki ASF.

Główny Lekarz Weterynarii w informacji udzielonej PAP podkreślił, że nie można wykluczyć występowania kolejnych przypadków ASF w Polsce w ogóle, ale też na zachodnim brzegu Wisły. Jako przyczyn wskazał dokarmianie resztkami dzików bytujących na terenach miast, emigracja zarobkowa zza wschodniej granicy i wwóz nielegalnej żywności, ale też nieprzemyślane przesiedlanie dzików odłowionych w miejskich aglomeracjach.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *