Wieprzowina z UE wróci do Rosji?

Jak donosi PAP, od dziś zniesiono Rosyjskie embargo na wieprzowinę pochodzącą z Unii Europejskiej. Rosja wprowadziła zakaz ze względu na ASF. Jednak dostosowując się do stanowiska Światowej Organizacji Handlu (WTO), wydanego w ramach prowadzonego postępowania odwoławczego, musiała anulować wszystkie wydane w tej materii akty prawne.

Granica jednak nadal zamknięta.

Rosyjska służba nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego, oficjalnie jest spokojna o sytuację związaną z ASF na terenie Rosji. Powód? Wieprzowina z Unii Europejskiej i tak dalej nie może wjeżdżać na do Rosji, ze względów politycznych. Nadal obowiązują bowiem embargo nałożone przez samą Rosję w odpowiedzi na sankcje, które państwa zachodnie zastosowały po aneksji Półwyspu Krymskiego i udział wojsk rosyjskich w konflikcie na Ukrainie.

Embargo na wieprzowinę z UE to duży problem.

Jeszcze w 2013r. Rosja była ogromnym odbiorcą wyrobów spożywczych wytwarzanych w Unii Europejskiej. Kupowała ¼ całego unijnego eksportu świń i wieprzowiny o wartości ponad 1,4 mld euro. Wydaje się, że przy nadprodukcji na rynku UE władze wspólnoty będą dążyły do tego, aby poprzez negocjacje i porozumienia Rosja ponownie otworzyła swój rynek.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *