Trzoda chlewna – nadzieja w 2018

W Stanach Zjednoczonych trzoda chlewna była w ostatnim roku numerem jeden. Produkcja, uboje, a przede wszystkim zyski netto w 2017 r. były rekordowe. Ubój był w tym roku napędzany długoterminowymi przyszłymi umowami sprzedaży w połączeniu ze skoordynowanym zwiększaniem podaży.

Pozycja lidera dla USA.

Amerykanie uniknęli powstania tzw. górki świńskiej. Stany Zjednoczone coraz częściej zmierzają w stronę bardziej skoordynowanego przemysłu pod względem produkcji i przetwarzania trzody chlewnej. Duże przedsiębiorstwa produkcyjne posiadają lub są współwłaścicielami dużych, nowoczesnych zakładów przetwórczych, a zatem mające przejrzystość przepływu informacji, zdolność do etapowania i planowania poziomów produkcji z dużym wyprzedzeniem, a także przemieszczanie rentowności całej sieci coraz bardziej do firm produkcyjnych. Powyższe oznacza, że USA nie bez kozery są jednym z liderów światowej produkcji wieprzowiny na świecie. W sytuacji znaczącego zmniejszenia importu wieprzowiny z Europy do Chin mają ogromny wpływ na całą branże. Determinują sytuację na rynku europejskim, w tym polskim.

Szansa dla Europy.

Obecne dane ze Stanów wskazują na przewidywany wzrost ceny tucznika w drugiej połowie roku. Wszystko za sprawą napiętej do granic możliwości produkcji, która konsumuje wszystkie wyprodukowane przez hodowców warchlaki. Ceny warchlaków i prosiąt w USA bardzo wzrosły. W porównaniu do zeszłego roku, analogiczny okres, aż o 60%! Dodatkowo w części wielkotowarowych stad swoje żniwo zbiera wirus PRRS. Przy takim układzie znacząca podwyżka ceny tucznika w drugiej połowie roku jest niemal pewna. Tym samym wieprzowina amerykańska nie będzie już tak bardzo konkurencyjna dla chińczyków jak do tej pory. Pojawia się więc szansa na częściowe odrobienie strat przez polskich producentów. Potrzebna jest jednak odrobina cierpliwości i dużo pomocy ze strony władz w walce z ASF. Wirus bowiem jest obecnie największym problemem. Jeśli nie nauczymy się nim zarządzać cała branża poniesie straty, po których nie podniesie się przez długie lata.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *