Wzrost produkcji trzody – mniejszy zysk.

Wysokie ceny tuczników w 2016 roku to zasługa zwiększonego eksportu wieprzowiny europejskiej do Chin. Na rekordowe ceny w pierwszych trzech kwartałach 2017 paradoksalnie wpływ miały wysokie ceny warchlaka duńskiego. Spowodowały one mniejszą liczbę wstawień na początku 2017, a tym samym dobrą cenę w sytuacji braku tucznika na rynku. Późniejszy wzrost produkcji trzody zmniejszył zysk hodowców.

Problemy na rynku.

Sektor odbudował się więc na dość stabilnym poziomie, ale perspektywy nie są optymistyczne. W miarę stałe spożycie wieprzowiny w Europie i niskie ceny zakupu pasz szczególnie w USA nie dają nadziei. Pomimo, że Rosja wprowadziła embargo wielu producentów nie dostrzegało europejskich i globalnych trendów na rynku wieprzowiny. Zwiększali produkcję doprowadzając do zwiększania pogłowia w wielu krajach UE. Co prawda w buty Rosjan weszli Chińczycy, którzy ze swoimi ogromnymi potrzebami zapewniali odbiór. Jednak zagrożenie afrykańskim pomorem świń i postawienie na rozwój własnej hodowli doprowadziły do drastycznego ograniczenia eksportu. Wymagania środowiskowe i opór społeczeństwa w wielu przypadkach ograniczają rozwój produkcji. Co w sumie przy obecnym problemem ze zbytem na rynki zewnętrzne ratuje szczególnie małych i średnich producentów, którzy nie wytrzymaliby rywalizacji kosztowej z fermami przemysłowymi.

Przyszłość należy do dużych.

Spożycie wieprzowiny jest na stałym poziomie. Jedyną szansą na zwiększenie zarobków i konkurencyjności europejskich producentów jest specjalizacja. W Unii Europejskiej spodziewany jest dalszy wzrost produkcji trzody chlewnej. Niestety drobni producenci nie przetrwają konkurencji z dużymi przemysłowymi fermami, dostarczającymi tucznika do własnych zakładów. Taki rozwój sektora widzimy w Hiszpanii, ale też w Polsce. Coraz popularniejszym modelem jest dostarczanie rolnikowi warchlaka, paszy, odbiór i ubój tucznika we własnych zakładach mięsnych.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *