Spada liczba gospodarstw hodujących świnie.

W latach 2013-2016 w Polsce znacząco spadła liczba gospodarstw hodujących świnie. Trudno dziwić się temu zjawisku, ponieważ ostatnie lata były dla hodowców wyjątkowo trudne.

Liczba gospodarstw według GUS.

Główny Urząd Statystyczny w połowie 2016 roku miał zgłoszone 172248 gospodarstw hodujących trzodę chlewną. Oznacza to, że w ciągu trzech lat ich liczba spadła o ok 40%. Ponad 100 tys gospodarstw zrezygnowało z produkcji. Liczba gospodarstw utrzymujących lochy wyniosła 117 tysięcy czyli spadła o 63 tysiące. Oznacza to spadek o 35%.

Przyczyny spadku liczby gospodarstw hodujących świnie.

Główną przyczyną zaprzestania hodowli były niskie ceny wieprzowiny w latach 2014-2016. Niskie ceny przyczyniły się do strat na produkcji świń. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na ceny było pojawienie się w Polsce wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).

Wzrost wielkości gospodarstw.

W związku z tym, że produkcję zamykały przede wszystkim małe gospodarstwa o niskiej efektywności ekonomicznej. W 2013 w gospodarstwie było utrzymywane średnio 41 świń a w 2016 liczba ta wzrosła o 56% – do 64 sztuk. Należy oczekiwać, że gospodarstwa dalej będą rosnąć, ponieważ duże gospodarstwa są w stanie osiągać lepsze wyniki ekonomicznej. Mogą wynegocjować lepsze warunki zakupu środków produkcji oraz osiągnąć lepsze ceny skupu.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *