2018-02-27 Bieżąca kalkulacja opłacalności tuczu.

Od ostatniej kalkulacji tuczu minęło już sporo czasu. W tym czasie dużo się zmieniło. Tucznik znacznie podrożał, tak samo warchlak. Dzisiaj przygotowaliśmy analizę tuczu po kosztach bieżących. Bieżąca kalkulacja tuczu wygląda lepiej niż ostatnio.

Bieżąca kalkulacja tuczu wskazuje na zysk.

Stowarzyszenie Polskich Producentów Trzody Chlewnej “Forum Tch” podesłało kalkulację, która na liczbach przedstawia jak to obecnie wygląda.

bieżąca kalkulacja tuczu

Założenia.

1. Warchlak duński o najwyższym statusie zdrowotnym (Blau SPF PRRS negatywny) kosztuje obecnie około 270 zł netto. Można było kupić nieco taniej, jak i drożej. Do kalkulacji przyjęto więc wartość średnią.

2. Przyjęto (dla ułatwienia) 1000 sztuk wstawionych warchlaków.

3. Waga początkowa została przyjęta 30 kg a waga końcowa 125 kg.

4. Cena skupu 4,70 zł netto za kg wagi żywej.

5. FCR czyli konwersja paszy przyjęta została na 2,79 kg paszy na kg przyrostu.

6. Okres tuczu przyjęto na 100 dni.

7. Upadki przyjęto na przeciętnym poziomie 2%.

8. Pozostałe koszty (weterynaria, energia elektryczna, woda, robocizna i kredytowanie) 27 zł. Robocizna to koszt pracy najemnej przy: rozładunku warchlaków, załadunku tuczników itp). W założeniu produkcja jest w budynkach rusztowych. W przeciwnym wypadku doszedłby koszt ściółki – i zwiększyłby się koszt pracy. Przyjęto też na dość niskim poziomie kredytowanie.

9. Zużycie paszy na odchowaną sztukę przyjęto zgodnie z określonym wcześniej FCR, i wyniosło ono 265 kg. W obliczeniach przyjęto tucz na mieszankach uzupełniających i zbożu. Cena zboża przeciętnie ok 620 zł za tonę. Razem koszt żywienia przyjęto na 228,68 zł netto na sztukę.

10. Kalkulacja nie uwzględnia amortyzacji budynków tuczowych.

Wnioski z kalkulacji.

Jak wynika z kalkulacji, przy kosztach bieżących i naszych założeniach koszt produkcji tucznika w wadze 125 kg wyniósłby ok 536,19 zł netto. Cena sprzedaży tucznika to ok 587,50 zł netto. Wychodzi więc zysk na poziomie 51,31 zł na sztukę. Cena przy której na tucz wyszedłby na “0” to 4,29 zł netto / na wagę żywą, tj ok 5,58 zł netto na WBC.

Czy na tuczu da się zarobić? Teraz już tak.

Jak zwykle o tej porze roku można zarobić na tuczu. Tucznik w skupie znacznie już podrożał. Od ostatniej analizy o 0,70 złotych na wagę żywą czyli ok 0,90 złotych na WBC. Na tuczniku daje to wzrost o prawie 90 złotych. Tymczasem warchlak podrożał o ok 30 złotych. W takiej sytuacji musiał pojawić się zysk.

Bieżąca kalkulacja tuczu wskazuje, że minimalną ceną jaką trzeba uzyskać aby pokryć koszty produkcji jest 4,29 złotych na wagę żywą czyli 5,58 złotych na WBC netto. Prognoza cenowa na bieżący rok na chwilę obecną wskazuje, że przez najbliższe miesiące cena powinna wahać się w przedziale 4,61-5,00 złotych na wagę żywą czyli 6,00-6,50 złotych na WBC netto. Aby osiągnąć zysk konieczne jest zatem trzymanie kosztów na odpowiednio niskim poziomie.

Należy mieć na uwadze, że prognoza cenowa opiera się o bieżącą sytuację na rynku trzody chlewnej. Wraz ze zmianami w sytuacji rynkowej, może ona ulec zmianie. Należy mieć na względzie również to, że obecnie jest spore zainteresowanie warchlakiem. Wydłużyła się kolejka u dilerów a notowania warchlaków w Danii rosną. I będą jeszcze rosły. To wkrótce zmniejszy opłacalność produkcji. No chyba, ze wbrew prognozom cena skupu osiągnie wyższe poziomy.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *