Konferencja na temat ASF w Niemczech.

W poniedziałek (26.02) w Berlinie odbyła się konferencja na temat ASF. Celem konferencji było omówienie środków zapobiegawczych przeciw wybuchowi epidemii Afrykańskiego Pomoru Świń w Niemczech.

Przede wszystkim koordynacja działań.

Konferencja na temat ASF odbyła się na zaproszenie Federalnego Ministra Rolnictwa Christiana Schmidta. Chodziło przede wszystkim o to, żeby określić jak rząd federalny, landy i organizacje mogą koordynować swoje działania w zapobieganiu wybuchowi choroby.

Niemcy stosują kampanię informacyjną.

Minister Schmidt powiedział, że Afrykański Pomór Świń może zostać sprowadzony na teren Niemiec przez wwiezienie żywności skażonej wirusem przez podróżnych i kierowców ciężarówek, jak również niewłaściwe przechowywanie tych środków spożywczych. Już w 2014 roku kiedy na terenie Unii Europejskiej wykryto pierwsze przypadki choroby uruchomiono wielojęzyczną kampanię informacyjną. Głównym jej celem było zapewnienie bezpieczeństwa biologicznego wzdłuż głównych dróg międzynarodowych. Wkrótce mają się odbyć się międzynarodowe (w tym z Polską) ćwiczenia, mające rozegrać różne warianty działań na wypadek wybuchu epidemii.

Konferencja na temat ASF ma skłonić do współpracy.

Na konferencji podkreślono konieczność skoordynowania działań wszystkich zainteresowanych stron w celu zapobieżenia wybuchowi ASF w Niemczech. Najważniejszymi elementami strategii przeciw Afrykańskiemu Pomorowi Świń są: edukacja, prawodawstwo, intensyfikacja badań, przestrzeganie bioasekuracji i zmniejszenie populacji dzików. Szczególne znaczenie ma współpraca między rządem federalnym, landami, organizacjami oraz państwami gdzie ASF już wystąpił. Udział w pracach powinny brać także Unia Europejska, Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt i Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Podsumowanie.

Wygląda na to, że Niemcy kompleksowo zabierają się za walkę z Afrykańskim Pomorem Świń. Nie tylko kampania informacyjna. Wezwanie do koordynacji działań służb w różnych krajach i zaangażowanie instytucji międzynarodowych. Być może to nie oni od nas się czegoś nauczą a my od nich. Zarówno najważniejsze państwo w UE i instytucje zmotywują nasze władze do skutecznego działania.

Źródło: agrarheute.de


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *