Parlament Europejski przeciw kukurydzy GMO.

Parlament Europejski planuje wydać rezolucję w sprawie odmowy odnowienia zezwolenia na wprowadzenie do obrotu produktów zawierających genetycznie modyfikowana kukurydzę. Zezwolenie na korzystanie z genetycznie modyfikowanej kukurydzy planowała wydać Komisja Europejska. Według Parlamentu Europejskiego taka decyzja wybiega poza uprawnienia wykonawcze Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska wykroczyła poza swoje kompetencje.

Decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej nie jest spójna z prawem Unii Europejskiej. Co do zasady decyzja ma stworzyć podstawy do zapewniania wysokiego poziomu ochrony życia i zdrowia ludzkiego, zdrowia i dobrostanu zwierząt, środowiska naturalnego oraz interesów konsumenta w związku z żywnością i paszą GMO.

Parlament oczekuje wycofania decyzji KE.

Parlament wezwał Komisję Europejską do wycofania swojego projektu decyzji wykonawczej. Wezwał też do zawieszenia wszystkich decyzji wykonawczych, które dotyczą wniosków o zezwolenie odnoszących się do organizmów GMO.

Parlament wezwał też Komisję do zakazania importu roślin GMO przeznaczonych na żywność i paszę jeżeli jest on odporny na zakazany herbicyd uzupełniający.

Podsumowanie.

Parlament dużo szybciej chce ograniczyć korzystanie z organizmów GMO. Z soją zdecydowano się zbyt późno na takie działania i dzisiaj nie ma możliwości szybkiego zastąpienia jej innymi roślinami. Póki co w obiegu są inne odmiany kukurydzy szeroko uprawiane na terenie Europy. Miejmy nadzieję, że nie będzie zbyt dużej różnicy pomiędzy kukurydzą GMO a niemodyfikowaną. Duża różnica spowoduje, że inne kraje poza Europą jeżeli będą korzystać z kukurydzy GMO. To spowoduje, że europejska produkcja zwierzęca będzie mniej konkurencyjna.

Źródło: KRIR


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *