Protest przeciwko inwestycji Gobarto.

Jakiś czas temu pojawiła się informacja o potencjalnej inwestycji Gobarto w Piasecznie. Pomimo tego, że sprawa jest bardzo odległa już budzi sprzeciw mieszkańców gminy Wielgie i okolic. Tymczasem szykuje się już protest przeciwko inwestycji Gobarto.

Duża inwestycja w gminie Wielgie.

Inwestycje w budowę obiektów hodowlanych zawsze wiążą się ze sprzeciwem lokalnych środowisk. Gobarto rozważa budowę w gminie Wielgie chlewnię na 20 tysięcy sztuk świń. Jeżeli mieszkańcy gminy i lokalne władze dadzą firmie zielone światło, inwestycja może powstać najprędzej w ciągu 4-5 lat.

Decyzji inwestora nie ma, ale jest protest.

Jak na razie budowa to odległa przyszłość i nie ma jeszcze żadnej decyzji ani ze strony inwestora ani ze strony władz. Na chwilę obecną były jedynie zapytania ze strony potencjalnego inwestora, list otwarty do samorządu i spotkanie informacyjne z przedstawicielami Gobarto. Mimo to jest już protest przeciwko inwestycji Gobarto ze strony mieszkańców gminy. Petycję podpisało 400 osób.

Rachunek zysków i strat.

Inwestycja z pewnością przyniesie gminie korzyści, ale nie odbędzie się to wbrew mieszkańcom. Trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy zyskami z podatków i miejscami pracy, a interesem społecznym. Trzeba wyważyć względy środowiskowe i dochody gminy. Padła też propozycja przeprowadzenia gminnego referendum w sprawie budowy chlewni. Póki co jest to jeszcze odległa przyszłość.

Podsumowanie.

Od kilku lat inwestycje w budowę obiektów hodowlanych budzą sprzeciw lokalnych społeczności. Każda inwestycja wiąże się z mniejszym lub większym wpływem na środowisko naturalne, jednak produkcja zwierzęca jest traktowana jako szczególnie uciążliwa. Wybudowanie nowego obiektu, w szczególności powyżej 2000 sztuk zwierząt wymaga od inwestora dużej determinacji, cierpliwości i szczęścia. Biorąc pod uwagę, że już na tym etapie potencjalna inwestycja spotyka się z protestem znacznej liczby mieszkańców, nie wróży to nic dobrego Gobarto.

Źródło: Gazeta CLI Miasto i gmina Lipno

Autor: Daniel J. Wiszkiel


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply