Rosja wprowadza zakaz importu świń i wieprzowiny z Białorusi.

Jak widać ograniczenia dotyczące eksportu do Federacji dotykają nie tylko krajów Unii Europejskiej. Rosja wprowadza zakaz importu świń i wieprzowiny z Białorusi, czyli kraju ściśle współpracującego.

Rosja wprowadza zakaz importu świń i wieprzowiny z Białorusi.

Według informacji rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rosselkhoznadzor) wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń w ośmiu próbkach białoruskich produktów. Zakaz dotyczy także przywozu paszy dla trzody chlewnej i innych produktów mogących potencjalnie przenosić wirusa ASF.

Słaby nadzór białoruskich firm.

Zakaz dotyczy całej Białorusi ze względu na niewłaściwe funkcjonowanie białoruskiego nadzoru weterynaryjnego. Na początku marca Rosselkhoznadzor kontaktował się z białoruskimi służbami weterynaryjnymi w sprawie występujących na Białorusi ognisk ASF. Odpowiedź nie została wysłana. Według Rosselkhoznadzor przyczyną tego jest ukrywanie przypadków ASF albo braku badań zwierząt i mięsa w białoruskich firmach.

Podsumowanie.

Pomimo tego, że Afrykański Pomór Świń jest w Unii Europejskiej pod względną kontrolą Rosja szybko wprowadziła zakaz importu naszych świń i mięsa. Tymczasem ASF do naszego kraju trafił właśnie z Białorusi. Trudno zatem uwierzyć, że cała Białoruś nie jest opanowana przez wirusa. Jednak nie było zakazu importu. Teraz Rosja wprowadza zakaz importu świń i wieprzowin z Białorusi. Znając funkcjonowanie Rosselkhoznadzor i władz rosyjskich jest to najprawdopodobniej działanie polityczne, tak jak uprzednio wprowadzony zakaz dotyczący Unii Europejskiej.

Źródło: topagrar.com

Autor: Daniel J. Wiszkiel


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply