135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143 i 144 ognisko ASF u świń

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o tym, że zostało stwierdzone 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143 i 144 ognisko ASF u świń. Szybko przybywa kolejnych ognisk w Polsce. Tylko dzisiaj Główny Lekarz Weterynarii zakomunikował kolejnych 10 nowych. Wszystkie wykryto w województwie lubelskim co świadczy o wyjątkowo słabej bioasekuracji w tamtejszych gospodarstwach. Raczej mało prawdopodobnej aby te ogniska pochodziły bezpośrednio od dzików. Najprawdopodobniej to ludzie roznoszą wirusa na kolejne gospodarstwa. Możliwe, że Afrykański Pomór Świń roznosi się przez weterynarzy bądź przedstawicieli handlowych.

135 ognisko ASF u świń.

Stwierdzono 135 ognisko ASF u świń w Polsce. Ognisko zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 22 czerwca 2018 roku z krajowego laboratorium referencyjnego do spraw Afrykańskiego Pomoru Świń, tj Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie, w którym wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń utrzymywano 79 świń. Gospodarstwo to jest położone w gminie Dorohusk, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim.

136 ognisko ASF u świń.

Stwierdzono 136 ognisko ASF u świń w Polsce. Ognisko zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 23 czerwca 2018 roku z krajowego laboratorium referencyjnego do spraw Afrykańskiego Pomoru Świń, tj Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie, w którym wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń utrzymywano 154 świnie. Gospodarstwo to jest położone w gminie Hanna, w powiecie włodawskim, w województwie lubelskim.

137 ognisko ASF u świń.

Stwierdzono 137 ognisko ASF u świń w Polsce. Ognisko zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 22 czerwca 2018 roku z krajowego laboratorium referencyjnego do spraw Afrykańskiego Pomoru Świń, tj Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie, w którym wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń utrzymywano 292 świnie. Gospodarstwo to jest położone w gminie Dorohusk, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim.

138 ognisko ASF u świń.

Stwierdzono 138 ognisko ASF u świń w Polsce. Ognisko zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 23 czerwca 2018 roku z krajowego laboratorium referencyjnego do spraw Afrykańskiego Pomoru Świń, tj Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie, w którym wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń utrzymywano 34 świnie. Gospodarstwo to jest położone w gminie Sosnówka, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim.

139 ognisko ASF u świń.

Stwierdzono 139 ognisko ASF u świń w Polsce. Ognisko zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 23 czerwca 2018 roku z krajowego laboratorium referencyjnego do spraw Afrykańskiego Pomoru Świń, tj Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie, w którym wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń utrzymywano 352 świnie. Gospodarstwo to jest położone w gminie Podedwórze, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim.

140 ognisko ASF u świń.

Stwierdzono 140 ognisko ASF u świń w Polsce. Ognisko zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 24 czerwca 2018 roku z krajowego laboratorium referencyjnego do spraw Afrykańskiego Pomoru Świń, tj Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie, w którym wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń utrzymywano 1240 świń. Gospodarstwo to jest położone w gminie Dębowa Kłoda, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim.

141 ognisko ASF u świń.

Stwierdzono 141 ognisko ASF u świń w Polsce. Ognisko zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 24 czerwca 2018 roku z krajowego laboratorium referencyjnego do spraw Afrykańskiego Pomoru Świń, tj Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie, w którym wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń utrzymywano 591 świń. Gospodarstwo to jest położone w gminie Jabłoń, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim.

142 ognisko ASF u świń.

Stwierdzono 142 ognisko ASF u świń w Polsce. Ognisko zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 26 czerwca 2018 roku z krajowego laboratorium referencyjnego do spraw Afrykańskiego Pomoru Świń, tj Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie, w którym wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń utrzymywano 16 świń. Gospodarstwo to jest położone w gminie Dębowa Kłoda, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim.

143 ognisko ASF u świń.

Stwierdzono 143 ognisko ASF u świń w Polsce. Ognisko zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 26 czerwca 2018 roku z krajowego laboratorium referencyjnego do spraw Afrykańskiego Pomoru Świń, tj Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie, w którym wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń utrzymywano 25 świń. Gospodarstwo to jest położone w gminie Podedwórze, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim.

144 ognisko ASF u świń.

Stwierdzono 144 ognisko ASF u świń w Polsce. Ognisko zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 27 czerwca 2018 roku z krajowego laboratorium referencyjnego do spraw Afrykańskiego Pomoru Świń, tj Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie, w którym wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń utrzymywano 1 świnie. Gospodarstwo to jest położone w gminie Dorohusk, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim.

Rozpoczęto likwidację ognisk.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w ognisku choroby wdrożono procedury zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń zgodne z obowiązującymi przepisami.

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *