2018-06-28 Notowanie warchlaków duńskich

Duńczycy są największym w Europie producentem warchlaków, z tego większość eksportują do innych państw na cele tuczowe. Notowanie warchlaków duńskich stanowi punkt odniesienia do wszystkich cenników warchlaków w Europie. Kategorii warchlaków można wyliczyć wiele, ale liczą się tak naprawdę trzy: SPF Region 2/3 PRRS negatywny, SPF Region 2/3 PRRS pozytywny i konwencjonalny.

Na cenę dla hodowcy składa się notowanie warchlaków, marża eksportera, koszty transportu oraz marża importera. Zwykle cena jest określona dla wagi załadunku dla standardu 30 kg. Różnica wagowa jest korygowana 0,80 EUR za każdy kilogram niedowagi lub nadwagi. Rozliczenie prawie zawsze jest po wadze załadunku, a utrata wagi jest stratą nabywcy i musi być wkalkulowana w koszty produkcji.

Status zdrowotny Bieżące notowanie Poprzednie notowanie Zmiana
SPF Region 2/3 PRRS negatywny 340 DKK 355 DKK -15 DKK
SPF Region 2/3 PRRS pozytywny 320 DKK 335 DKK -15 DKK
konwencjonalne 300 DKK 325 DKK  -25 DKK

Kurs DKK z dnia 2018-06-28 wynosi 0,5848

Notowanie obowiązuje od 02.07 do 08.07.

Komentarz – notowanie warchlaków duńskich.

Zgodnie z oczekiwaniami warchlaki duńskie potaniały dzisiaj. Spadek ten był jeszcze głębszy niż  w zeszłym tygodniu. Być może wynika to z presji ze strony hodowców, którzy liczą na dalsze obniżki. Czekając na obniżki wstrzymują się z zakupami, a rosnąca nadpodaż powoduje, że producenci warchlaków są zmuszeni do głębszych obniżek. W ten sposób warchlaki w statusie PRRS- i PRRS+ potaniały o 15 DKK [8,77 zł] a warchlaki o statusie nieznanym aż o 25 DKK [14,62 zł]. Jeżeli ktoś zastanawia się nad zakupem warchlaków, warto jeszcze poczekać. Drożej na pewno nie będzie.

[adrotate banner=”57″]


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *