ASF w Belgii

Belgijska Federalna Agencja ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywności (FVV – AFSCA) podała w komunikacie prasowym, że wykryto ASF w Belgii. Wirusa wykryto u dwóch padłych dzików.

ASF w Belgii tylko u dzików

Agencja podaje, że wirus na chwilę obecną ASF w Belgii został wykryty jedynie u dzików. Póki co, Belgia jest nadal wolna od choroby u trzody chlewnej. Wczoraj władze przeprowadziły konsultacje dotyczące działań jakie mają zostać podjęte w związku ze znalezieniem padłych dzików. W Belgii kompetencje dotyczące zdrowia zwierząt są podzielone. Poszczególne regiony są odpowiedzialne za zdrowie dzikich zwierząt. Za zdrowie trzody chlewnej odpowiadają służby federalne. Agencja podkreśla, że choroba stanowi zagrożenie jedynie dla zwierząt, a dla ludzi nie.

Ścisła kontrola zdrowia zwierząt i bioasekuracja

Monitoring zdrowia zwierząt jest w Belgii bardzo rozwinięty czego efektem jest znalezienie padłych dzików. Niezwłocznie po wykryciu Afrykańskiego Pomoru Świń u dzików władze lokalne przekazały informacje służbom federalnych, które wdrożą ścisły monitoring także u świń. Tak czy inaczej belgijskie hodowle trzody chlewnej stale trzymają wysoki poziom bioasekuracji. Służby na różnych poziomach mają ściśle współpracować w celu monitoringu i likwidacji choroby.

Ograniczenia w związku z ASF

Służby publiczne w regionie Wallonie przygotowuje środki mające na celu ograniczenie przemieszczania dzików i wprowadzają przepisy dotyczące polowań. Obywateli proszą też o współprace w wyszukiwaniu i zgłaszaniu podejrzanych przypadków upadków zwierząt. Agencja przypomina o przestrzeganiu kodeksu leśnego. W szczególności do trzymania się wyznaczonych dróg i trzymania psów na smyczy.

Źródło: FVV – AFSCA

[adrotate banner=”57″]


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/