2018-11-22 Notowanie warchlaków duńskich

Duńczycy są największym w Europie producentem warchlaków, z tego większość eksportują do innych państw na cele tuczowe. Notowanie warchlaków duńskich stanowi punkt odniesienia do wszystkich cenników warchlaków w Europie. Kategorii warchlaków można wyliczyć wiele, ale liczą się tak naprawdę trzy: SPF Region 2/3 PRRS negatywny, SPF Region 2/3 PRRS pozytywny i konwencjonalny.

Na cenę dla hodowcy składa się notowanie warchlaków, marża eksportera, koszty transportu oraz marża importera. Zwykle cena jest określona dla wagi załadunku dla standardu 30 kg. Różnica wagowa jest korygowana 0,80 EUR za każdy kilogram niedowagi lub nadwagi. Rozliczenie prawie zawsze jest po wadze załadunku, a utrata wagi jest stratą nabywcy i musi być wkalkulowana w koszty produkcji.

Status zdrowotny Bieżące notowanie Poprzednie notowanie Zmiana
SPF Region 2/3 PRRS negatywny 270 DKK 260 DKK +10 DKK
SPF Region 2/3 PRRS pozytywny 250 DKK 240 DKK +10 DKK
konwencjonalne 240 DKK 230 DKK +10 DKK

Kurs DKK z dnia 2018-11-22 wynosi 0,5770

Notowanie obowiązuje od 26.11 do 02.12.

Komentarz – notowanie warchlaków duńskich.

Warchlaki duńskie dalej drożeją. O kolejne 10 DKK. Można się było tego spodziewać, ponieważ obecnie wstawiane warchlaki będą wytuczone i ubite przed Wielkanocą. Tymczasem nasze ceny skupu nie zachęcają do tuczu. Dla mniejszych producentów cena nawet spada. Zatem czy nasi hodowcy będą chcieli w takich warunkach produkować dalej tuczniki?

[adrotate banner=”57″]


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *