Światowa produkcja mięsa spadnie

Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) na temat perspektyw wyżywienia na lata 2020/2021 prognozuje, że światowa produkcja mięsa spadnie.

Oczekuje się, że światowa produkcja mięsa spadnie

Według prognoz FAO światowa produkcja mięsa spadnie w tym roku o 1,7%. Ze względu na Covid-19 rynki żywnościowe będą w niepewności jeszcze wiele miesięcy. Mimo to sektor rolno-spożywczy raczej będzie bardziej odporny na kryzys spowodowany pandemią niż inne sektory. Wpływ pandemii będzie odczuwalny w obrocie towarami, którymi handluje się na całym świecie: zboża, rośliny oleiste, mięso, nabiał, ryby i cukier.

Produkcja żywności odporna na pandemię?

Chociaż koronawirus był poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego z perspektywy globalnej ogólnie są bardziej odporne na pandemię. Należy jednak zachować czujność i gotowość do reagowania, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Jeżeli chodzi o przemysł mięsny, według raportu FAO światowa produkcja mięsa spadnie o 1,7% z powodu chorób zwierząt, zakłóceń rynku związanych z koronawirusem oraz długotrwałych susz.

Handel mięsem

Handel mięsem najprawdopodobniej odnotuje ponowny wzrost, ale jednak mniejszy niż w roku ubiegłym. Powodem tego będzie wysokie zapotrzebowanie na mięso w Chinach. Ceny mięsa na świecie spadły od stycznia 2020 roku o 8,6%. Przyczyną tego spadku były wąskie gardła logistyczne, gwałtowny spadek światowego importu, popyt i duże ilości niesprzedanych produktów.

Źródło: euromeatnews


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/

[adrotate banner=”57″]