Cena trzody chlewnej w Chinach jest znacznie wyższa niż w USA

Na światowym rynku trzody chlewnej jest duża rozbieżność cen. Najniższa cena obecnie jest na rynku amerykańskim. A najwyższa?

Cena trzody chlewnej w Chinach jest wysoka

Duża rozbieżność cen na globalnych rynkach wieprzowiny daje szanse na zarobek na arbitrażu. Najniższe ceny wieprzowiny są obecnie w USA. Po przeciwnej stronie są kraje azjatyckie. Tam konsumpcja wieprzowiny jest na wysokim poziomie. Mniejsze pogłowie trzody zdziesiątkowane przez Afrykański Pomór Świń. Przez to ceny świń w Azji wystrzeliły.

Rentowność produkcji podyktowana jest przez popyt

Światowa produkcja trzody chlewnej nie kieruje się obecnie logiką ani ekonomią. Głównym czynnikiem jest popyt na tuczniki. W krajach, w których są najniższe koszty produkcji trzody straty na produkcji są największe – czyli w amerykach. Tymczasem najwięcej zarabiają producenci w krajach o najwyższych kosztach produkcji – to jest w krajach azjatyckich.

Znaczna różnica w kosztach produkcji

Biorąc pod uwagę jako punkt odniesienia koszty produkcji, cena w Azji jest 6 do 9 razy wyższa niż w Stanach Zjednoczonych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że Afrykański Pomór Świń to czynnik silnie zaburzający rynek. Należy to traktować jako anomalię niż wyznacznik trendów rynkowych.

Źródło: Euro Meat News


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/

[adrotate banner=”57″]